Strandtomt Elfvik

Ett unikt hus i fantastiskt läge med strålande havsutsikt och avskilt läge.

Ett boende som ger en tillvaro i harmoni med natur och historia utan att tumma på bekvämligheter och smakfull design. Villan anno 1880 är ritat av arkitekten Isak Gustaf Clason, som bland annat har ritat Nordiska museet, Hallwyllska palatset och Östermalms saluhall i Stockholm. Huset är nationalromantik och har 10.000 kvm med strandtomt, sluttande gräsmatta ner mot båthuset och utsikt över Stockholms inlopp.

Huset är för dig som har höga krav på kvalitet och avskildhet. En unik sammansättning av historia, natur och modernitet. Ett boende utöver det vanliga.

Till villan finns en riklig byggrätt.

Eklund Stockholm New York, erbjuder marknadsföring internationellt via: www.luxuryrealestate.com samt www.uniquehomes.com

Exteriörbild
Exteriörbild
Exteriörbild
Exteriörbild
Exteriörbild
Exteriörbild
Porträtt
Exteriörbild
Exteriörbild
Exteriörbild

Information

Såld
37 500 000 SEK (Konvertera)
5 160 000 USD
4 053 750 EUR
3 337 500 GBP
432 528 750 JPY
7 rum, varav 5 sovrum. Ca 300 kvm.
Lidingö - Elfvik
1880

Mäklare

Niklas Berntzon
+46(0)76-889 97 80
+46(0)8-410 959 80
niklas@esny.se
Karta

Natursköna Elfvik med alla sina naturskyddsområden och strandskydd är en fantastisk del av Lidingö. Här känner du dig som om vore du på landet även om du enbart är några minuters bilfärd från stadens liv runt Stureplan. Här ute är det mesta av den oexploaterade marken ägd av kommunen och det är därför tomterna är extra eftertraktade just här. Det finns helt enkelt inte mycket mer att få tag på.

HitCounter